in

Több turista, még több szemét! A Machu Picchu küzdelme a szemét problémájával és KOICA megoldási tervei

Cusco, amelyet a világ legnépszerűbb turistacélpontjai közé tartozó Machu Picchu tett híressé, az elmúlt években egyre nagyobb hulladékproblémával szembesült. A turisták és helyi lakosok számának növekedésével az infrastruktúra terhelése is nőtt, ami sürgető megoldásokat igényel.

A Koreai Nemzetközi Együttműködési Ügynökség (KOICA) ambiciózus tervvel állt elő a helyzet kezelésére, beleértve komposztáló üzemek építését, újrahasznosítást és környezeti nevelési programok elindítását.

A szemétprobléma méretei Cusco-ban

Cusco városa, amely mintegy 500,000 ember otthona, évente több millió turistát fogad. Tavaly például 2,4 millió látogató érkezett, ami hatalmas terhet jelentett a város hulladékgazdálkodási rendszerére. A Machu Picchu védett területén is jelentős látogatói számot regisztráltak: 2022-ben közel 955,741 ember látogatta meg, és a hatóságok arra számítanak, hogy ez a szám az idén túllépi az 1 millió főt.

A KOICA adatai szerint naponta körülbelül 450 tonna hulladék keletkezik Cusco-ban. Ezt a hulladékot főként hulladéklerakókba szállítják, a Haquirá hulladéklerakó például több mint 4 millió tonna szemetet dolgozott fel 2021-től napjainkig. Az ügynökség jelentései szerint a Haquirá hulladéklerakó telítettsége várhatóan nyolc hónapon belül eléri a maximumát, és a talaj szennyeződése miatt vészhelyzetet is kihirdettek.

KOICA és a fenntartható megoldások

A KOICA 2022 óta dolgozik egy átfogó hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésén és egy korszerű erőforrás-körforgási projekt bevezetésén Cusco-ban. A cél egy olyan „nulla hulladék” program megvalósítása, amely 2050-ig elkerüli a hulladék elégetését és a lerakók használatát az újrahasznosítás és újrafelhasználás előmozdítása révén.

A program részeként a KOICA egy 60 tonna szerves hulladék feldolgozására képes komposztáló kísérleti létesítmény megépítését tervezi. Ez az új létesítmény az élelmiszerhulladék mintegy 80%-ának újrahasznosítását segítené elő, jelentősen csökkentve a hulladéklerakók terhelését. Ezen kívül egy környezeti oktatási központot is létesítenek, hogy növeljék a helyi lakosság és a turisták tudatosságát a fenntartható hulladékkezelésről.

Közösségi bevonás és tudatformálás

A különválasztott hulladékgyűjtést ösztönző kampányok szintén a program részét képezik. A KOICA célja, hogy ne csak technikai megoldásokat nyújtson, hanem a helyi közösségeket is bevonja a környezetvédelembe. A program révén a helyiek és a turisták egyaránt hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Cusco tisztább és fenntarthatóbb legyen.

Kim Young-woo, a KOICA perui irodájának vezetője hangsúlyozta: „Az idei júniusi Korea-Latin-Amerika Jövőbeli Együttműködési Fórum alkalmával a két ország klímaváltozási együttműködési megállapodást kötött.” Elmondta, hogy „a kormány aktívan dolgozik a hulladékproblémák megoldásán és a klímaváltozásra való válaszadásban a KOICA-n keresztül.”

A jövő kilátásai és kihívásai

Bár a KOICA kezdeményezései ígéretesek, a sikerhez több tényező együttműködése szükséges. A helyi hatóságok és a lakosok együttműködése elengedhetetlen a fenntartható eredmények eléréséhez. Ezenkívül a technikai fejlesztések mellett szükség van a közösségi oktatásra és a szemléletformálásra is, hogy hosszú távú hatást érjenek el.

Cusco példája azt mutatja, hogy a világ turisztikai csomópontjai milyen kihívásokkal néznek szembe a fenntartható fejlődés terén. A KOICA és a perui kormány közös erőfeszítései reményt adnak arra, hogy a város képes lesz kezelni a hulladékproblémákat, és hosszú távon fenntartható fejlődési pályára állni.

Belgium mesterséges szigetet épít a megújuló energia hasznosítására a világon elsőként

Meglepő érveket vetettek fel a tudosok a kiirtott esőerdők újratelepítése ellen!